EglenceMax Paylaşım Forumu
EgleneMax Foruma Hoş Geldiniz.

• Forumumuzun Gelişebilmesi için Lütfen Üye Olunuz ve Paylaşımlarda Bulununuz.

• Forumumuzu Arkdaşlarınıza Öneriniz.

• Konu Paylaşımlarında Bulunursanız Yetkili Bile Olabilirsiniz.

• Sitemizde Grafik Desteği Bulunmaktadır.
[center]>>>LÜTFEN FORUM ÜYE OLUNUZ<<<
>>FORUMU ARKDADAŞLARINIZA ÖNERİNİZ<<<

[/center]
EgleneMax Foruma Hoş Geldiniz.

• Forumumuzun Gelişebilmesi için Lütfen Üye Olunuz ve Paylaşımlarda Bulununuz.

• Forumumuzu Arkdaşlarınıza Öneriniz.

• Konu Paylaşımlarında Bulunursanız Yetkili Bile Olabilirsiniz.

• Sitemizde Grafik Desteği Bulunmaktadır.
[center]>>>LÜTFEN FORUM ÜYE OLUNUZ<<<
>>FORUMU ARKDADAŞLARINIZA ÖNERİNİZ<<<

[/center]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Oyun Salonu  
Forum Kurallarını Okumak İçin TIKLAYIN   Yönetim Kadrosunu Görmek İçin TIKLAYIN   Sende Yönetime Katılmak İstiyorsan   TIKLA   Kırık Link Bildirimi İçin TIKLAYIN    Hide Eklentisi İçin TIKLAYIN    Ayın Üyesini Görmek İçin TIKLAYIN   Yetkimi Ne İçin Aldınız ? Tıklada Gör !

Güzel Bir Soru

YazarMesaj
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Admin

Cüzdan
Altın Altın: SınırsıZ
Para Para: SınırsıZ

Güzel Bir Soru Empty
MesajKonu: Güzel Bir Soru   Güzel Bir Soru I_icon_minitimePerş. Ara. 31, 2009 10:27 pm

Osmanlı padişahı kadı atayacaktır. Vezirlerin önerdiği üç adaya aşağıdaki soruyu sorar.

10 adet kuyumcu var. Bunların hepsi 20gr altın basması gerekirken, bazıları (enaz 1 tanesi) 20gr, bazıları (enaz 1 tanesi) 19gr, bazıları (enaz 1 tanesi) 18gr altın basmaktadır. Tartım aleti gram hassasiyetinde ve sonsuz ağırlık tartabilir, fakat sadece 1 ölçüm yapabilirsin. Tek tartım yaparak hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 19 gr hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 18gr hangi kuyumcu veya kuyumcuların 20gr altın ürettiğini bulabilirmisin?

Kadı adayı Emin bey, bir müddet düşünür ve EvvelAllah padişahim der, Padişah Emin beyi Kadı olarak atar.

Sizce Emin beyin tartım sonucu enaz ve enfazla kaç gram olur (mümkün olan enaz sayıda altın kullanılması durumunda). Emin bey çözüme nasıl ulaşmıştır.

1) Tek bir kez ölçüm yapacaksın

2) Tartım aleti gram hassasiyetinde ve sonsuz ağırlık tartabilir (İstediğin kadar altın alabilirsin ama tek bir kez tartım yapacaksın)

3) Kuyumcular devamlı aynı gramajda altın basıyor (A kuyumcusundan alınan her altın aynı gram ağırlıkta biri 19 gr biri 20gr değil, hepsi 19 gr veya hepsi 18gr veya hepsi 20gr)

4) Enaz bir kuyumcu 20gr altın basıyor, Enaz bir kuyumcu 19gr altın basıyor, Enaz bir kuyumcu 18gr altın basıyor

5) Kesinlikle tek bir tartımda hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 19 gr hangi kuyumcunun veya kuyumcuların 18gr hangi kuyumcu veya kuyumcuların 20gr altın ürettiği bulunabiliyor.
https://graphicmax.yetkin-forum.com

Güzel Bir Soru
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gayet Basit bir soru
» Güzel Bir manzara Resmi